Kaplica w Płowcach

Kaplica w Płowcach

W roku 1871 została tam wybudowana mała kapliczka, z kamienia łupanego, kryta gontem, którą ufundowali parafianie: Józef Kobiela, Antoni Rygliszyn i Antoni Suski. W roku 1912 kapliczkę odremontowano pokrywając ją blachą. W kaplicy znajduje się niewiadomego pochodzenia obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywanej tu Anielską, który od lat cieszy się wielką czcią u wiernych. W roku 1952 rozebrano dotychczasową kapliczkę, a na jej miejscu wybudowano kaplicę z czerwonej cegły. Wnętrze nad ołtarzem malowidłem ozdobił miejscowy artysta malarz Bolesław Samecki. Uroczystego jej poświęcenia dokonał ks. prałat Antoni Porębski, ówczesny proboszcz. W latach sześćdziesiątych kaplicę znów rozbudowano i służyła ona jako punkt katechetyczny dla tamtejszych dzieci. W kaplicy znajduje się kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej jako pamiątka pierwszej peregrynacji Obrazu po domach.

Pierwsza Msza święta została tam odprawiona 23.09.1979 roku, przez ks. prałata Adama Sudoła, z okazji nawiedzin tamtejszych mieszkańców przez Obraz Matki Bożej. Po objęciu parafii przez ks. prałata Mariana Burczyka, już w parę dni po jego nominacji, zdecydował on wraz z mieszkańcami, że 10.09.1995 r., o godzinie 15.00, zostanie odprawiona Msza święta inaugurująca regularne sprawowanie Eucharystii w niedziele i święta. 18.09.1995 roku, na wiejskim zebraniu, podjęto decyzję rozbudowy istniejącej kaplicy. Został powołany Komitet Rozbudowy Kaplicy. Przewodniczącym został Józef Wajda, sołtys, skarbnikiem Bogumiła Fiałkowska, a członkami: Marek Pisaniak, Józef Kosturski i Józef Kramarczyk, który podjął się funkcji kościelnego. Następnego dnia przystąpiono już do robienia wykopów pod fundamenty nowej kaplicy. Następnie: obcięto ogromne odnogi rosnących tam lip, nieco później je wykarczowano, aby nie zagrażały bezpieczeństwu, zaczęto betonować fundamenty, gromadzić potrzebny materiał, montować dach i pokrywać blachą. Następne prace to wylewka betonowa wewnątrz kaplicy, tynkowanie i 1 listopada 1995 roku odbyła się pierwsza w dziejach wioski procesja na cmentarz płowiecki. Rozbudowa kaplicy ożywiła życie religijne tamtejszych mieszkańców i sąsiadujących Strożan. Rozpoczęły się tradycyjne nabożeństwa, które jednoczyły mieszkańców wioski, budziły ich radość i dumę. Kaplica ma niewielką wieżyczkę, na której umieszczona jest sygnaturka ze starej kaplicy (dzwon ważący 60 kg). Konserwacji poddano Obraz Matki Bożej, której podjął się p. Szczepkowski z Sanoka. Całość kaplicy jest pokryta płytkami, które sprawiają, że wystrój kaplicy jest odświętny. W prezbiterium na płytkach wygrawerowana jest data: A.D. 2000.

Ołtarz soborowy wykonany został z drzewa czereśniowego i dębowego. Obok niego, przytwierdzony do boku mensy, widnieje okazały krzyż ? dzieło p. Adama Ruchlewicza z Sanoka. Wizerunek Pana Jezusa na krzyżu wyrzeźbił miejscowy artysta, p. Zbigniew Samecki. W Roku Wielkiego Jubileuszu obok ołtarza stanęła ambonka. Adam Ruchlewicz, stolarz, wykonał także ławki do tej kaplicy, a w roku 2002 boazerię, która zdobi ściany kaplicy wokół których umocowane są ławy do siedzenia.. Konfesjonał z miękkiego drzewa wykonał p. Ryszard Biłas, stolarz z Sanoka ? Olchowiec. Całość kaplicy jest wyposażona w niezbędne szaty, naczynia i księgi liturgiczne. W kaplicy znajduje się Najświętszy Sakrament, a wierni potrafią docenić każdą pracę i troskę o ten skromny dom Boży.

Poświęcenia kaplicy dokonał ks. bp Stefan Moskwa w dniu 13.10.1996 roku. Kaplica zbudowana jest z cegły i pustaków, otynkowana, z nową instalacją elektryczną i odgromową.

Galeria Kaplicy