„Wolność nie jest nam dana raz na zawsze”

11 listopada – to dzień, który wszystkim jednoznacznie kojarzy się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W 105. rocznicę zorganizowano w Sanoku miejskie uroczystości.

Rozpoczęła je Msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Przewodniczył jej ks. prałat Piotr Buk, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w koncelebrze z kapłanami: ks. prałatem dr. Andrzejem Skibąks. dziekanem dr. Romanem Froniem, proboszczem parafii farnej, ks. Michałem Błaszkiewiczem, proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP, o. Bartoszem Pawłowskim, gwardianem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. Zbigniewem Górą, proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku, ks. Michałem Kozakiem, rektorem kaplicy pw. św. Maksymiliana oraz ks. porucznikiem Stanisławem Prucnalem z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Musimy ciągle o wolność zabiegać. Nie jest nam ona dana na zawsze (…) Wolność jest zadaniem, które zawsze stoi przed kolejnym pokoleniem Polaków i od tego zadania nie można się uchylić, nie można zdezerterować, nie można stchórzyć, nie można iść na współpracę i konformizm, bo to jest zdrada Ojczyzny. Tylu Polaków za to cierpiało, byśmy po polsku mówili, polskich obyczajów przestrzegali, po polsku żyli, byli „u siebie” – mówił podczas kazania ks. dziekan dr Roman Froń. Po homilii w świątyni rozległy się brawa.

Po zakończeniu modlitewnego spotkania, jego uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu na cmentarz centralny. Podczas przemarszu zatrzymano się przy Krzyżu Pamięci oraz pomniku Tadeusza Kościuszki gdzie przedstawiciele władz złożyli wieńce.

Od odśpiewania Hymnu Państwowego rozpoczęły się uroczystości na cmentarzu. Przemówienie wygłosił burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

– To dzień pełen dumy, ale także refleksji, a przede wszystkim wdzięczności za ofiarność tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny (…) Sanok i sanoczanie mają piękną kartę w historii walk o niepodległość. Dlatego stojąc tutaj dzisiaj możemy być dumni bo jesteśmy spadkobiercami najszlachetniejszej tradycji. Nasze miasto było wielokrotnie świadkiem wydarzeń, które kształtowały tożsamość narodową – powiedział gospodarz miasta.

Ppor. Patryk Iwaniczko odczytał Apel Pamięci, a następnie kompania honorowa Wojska Polskiego uczciła poległych oddając salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

tekst: eSanok.pl
fot. Dariusz Suchecki / Urząd Miasta Sanoka


Galeria zdjęć

Msza święta rozpoczynająca miejskie uroczystości Święta Niepodległości, 11.11.2023, fot. Dariusz Suchecki / Urząd Miasta Sanok

13 listopada 2023|