Czas Wielkiego Postu

„Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej i wspólnotowej odnowie, prowadzącej nas do Paschy Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał” – napisał Ojciec Święty Franciszek w Orędzie na Wielki Post. Środa Popielcowa zapoczątkuje kolejny już w naszym życiu okres Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (ilościowy). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.  W czasie Mszy dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Jest on przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty.

Papież Franciszek zachęca, aby Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju, aby tego dnia intensywnie poświęcić się modlitwie i postowi. Msze Święte w tym dniu odprawimy w następującym porządku: 06.30, 08.00, 09.30, 11.00, 17.00 i 18.30. Zalecamy, aby dla nieobecnych w tym dniu zabrać poświęcony popiół jako znak łączności z pokutującym Kościołem. Jak w każdą środę w naszym kościele będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w godzinach 12.00 – 17.00. O godzinie 15.00 odmówimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godzinie 16.40. Kancelaria w tym dniu będzie wyjątkowo nieczynna.


Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych, ma charakter chrzcielny i pokutny, dlatego w tym czasie modlimy się za tych, którzy przygotowują się do chrztu, sami zaś dziękujemy za otrzymaną wiarę na chrzcie świętym. W Wielkim  Poście przeżywamy nabożeństwa takie jak Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale

Droga Krzyżowa w naszej parafii będzie odprawiana w piątki:

  • o godz. 08.00 dla starszych parafian (również transmisja w telewizji kablowej)
  • o godz. 17.15 dla dla dzieci, rodziców dzieci szkolnych i wszystkich chętnych
  • po wieczornej mszy świętej, ok. godz. 18.40 dla młodzieży i chętnych.

W Stróżach i Płowcach nabożeństwo o godz. 18.00

Nabożeństwa Gorzkich Żali w naszej parafii sprawować będziemy w niedziele o godz. 17.00. Również z tego nabożeństwa będzie przeprowadzona transmisja w telewizji kablowej. W Stróżach i Płowcach nabożeństwo bezpośrednio po mszach świętych. Serdecznie zapraszamy na te rzewne wielkopostne nabożeństwa, aby jak najgłębiej wniknąć w tajemnicę naszego zbawienia. Za udział w Drodze krzyżowej i Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami

W Wielkim Poście zadbajmy również o nasze relacje z Panem Bogiem. W najbliższym tygodniu z racji pierwszego czwartku i piątku miesiąca będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. W pierwszy czwartek miesiąca, 3 marca spowiedź od godz. 17.30, natomiast w pierwszy piątek miesiąca, 4 marca spowiedź od godziny 16.00. Ponadto w pozostałe dni wielkiego postu okazja do spowiedzi podczas każdej mszy świętej. W pierwszą sobotę miesiąca, 5 marca o godz. 17.00 nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP.


Zachęta do uczynienia Środy Popielcowej dniem postu i modlitwy w intencji pokoju

Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi – zaapelował papież Franciszek na zakończenie środowej (23 lutego br.) audiencji generalnej.

„W moim sercu odczuwam wielkie cierpienie z powodu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. Pomimo wysiłków dyplomatycznych minionych tygodni, otwierają się scenariusze coraz bardziej niepokojące. Podobnie jak ja, wielu ludzi na całym świecie odczuwa udrękę i niepokój. Po raz kolejny pokój wszystkich jest zagrożony przez interesy partykularne” – stwierdził papież.

Ojciec Święty zaapelował do osób ponoszących odpowiedzialność polityczną, aby dokonały poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, „który jest Bogiem pokoju, a nie wojny, który jest Ojcem wszystkich, a nie tylko niektórych, który chce, abyśmy byli braćmi, a nie wrogami”.
„Błagam wszystkie zaangażowane strony, aby powstrzymały się od jakichkolwiek działań, które spowodowałyby jeszcze większe cierpienie mieszkańców, zaostrzając współistnienie między narodami i dyskredytując prawo międzynarodowe” – poprosił.

„Chciałbym zwrócić się do wszystkich, do ludzi wierzących i niewierzących. Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny” – powiedział papież Franciszek.

źródło: własne/brewiarz.pl/opoka.org.pl/przemyska.pl

28 lutego 2022|