Święto patronki górników

24 listopada o godz. 10.00 mszą świętą w Kościele Przemieniania Pańskiego w Sanoku rozpoczęły się uroczystości związane z tegoroczną sanocką Barbórką. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Józef Niżnik, kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Kazanie wygłosił ks. proboszcz Andrzej Skiba. Mszę świętą koncelebrował również ks. Waldemar Gawron.

W tegorocznej „Barbórce” uczestniczyli: przedstawiciele zarządu PGNiG SA, członkowie rady nadzorczej PGNiG SA, spółek współpracujących z Oddziałem w Sanoku, przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich oraz samorządowych z terenu Podkarpacia a także pracownicy sanockiego Oddziału.

Obchody tego święta, to czas refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami firmy, planami, sukcesami i porażkami. To czas, kiedy tradycje związane z korzeniami, a więc pracą całej Górniczej Braci są najbardziej widoczne.

Uroczystości miały następujący przebieg:

10.00 – Msza Święta w Kościele Przemieniania Pańskiego w Sanoku

11.00 – Przemarsz z orkiestrą górniczą do Sanockiego Domu Kultury

11.45 – Akademia Barbórkowa w Sanockim Domu Kultury

Obchody Barbórki związane są ze świętem patronki górników – św. Barbary, przypadającym na dzień 4 grudnia. Św. Barbara jako patronka dobrej śmierci czczona jest przez tych, którzy najbardziej są narażeni na nagłą i niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą. Barbara jest ponadto patronką archidiecezji katowickiej, Edessy, Kairu; architektów, cieśli, dzwonników, kowali, ludwisarzy, murarzy, szczotkarzy, tkaczy, wytwórców sztucznych ogni, żołnierzy (szczególnie artylerzystów i załóg twierdz). Jest jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w długiej, pofałdowanej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, niekiedy w czepku. W ręku trzyma kielich i Hostię. Według legendy tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię św. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle 3 okienka, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej), oraz z mieczem, od którego zginęła. Atrybuty: anioł z gałązką palmową, dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, wieża.

24 listopada 2017|