Środa Popielcowa początkiem czterdziestodniowego okresu pokuty

Środa Popielcowa – Początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, które rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty i refleksji, który ma na celu przygotowanie wiernych do przeżywania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w Wielkanoc. Święto to przypada 46 dni przed Wielkanocą, a jego data jest zmienna, zależna od daty obchodów Paschy.

Środa Popielcowa otrzymała swoją nazwę od tradycyjnego obrzędu posypywania głów wiernych popiołem podczas Mszy Świętej. Popiół używany w tym obrzędzie pochodzi z palenia palm pochodzących z Niedzieli Palmowej roku poprzedniego. Popiół symbolizuje pokutę, przemijalność życia oraz naszą ludzką słabość. Posypanie głowy popiołem ma przypomnieć wiernym o słowach: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Księga Rodzaju 3,19).

Środa Popielcowa wprowadza wiernych w czas Wielkiego Postu – okresu pokuty, modlitwy, postu i jałmużny, który ma na celu duchowe oczyszczenie. W tym czasie katolicy podejmują różne formy wyrzeczeń i ofiar, starając się zbliżyć do Boga poprzez refleksję nad swoim życiem, grzechami i potrzebą nawrócenia.

Środa Popielcowa to także dzień, w którym Kościół zachęca do udziału w Eucharystii i przystąpienia do sakramentu pokuty. Choć jest to dzień postu, to nie ma on tak restrykcyjnych zasad, jak piątki w czasie Wielkiego Postu. Jednakże, zgodnie z tradycją, wierni powinni powstrzymać się od jedzenia mięsa oraz ograniczyć ilość spożywanych posiłków.

Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień w życiu każdego katolika, który przypomina o kruchości ludzkiego życia i wezwaniu do nawrócenia oraz duchowego odrodzenia.


Galeria zdjęć

Środa Popielcowa, 5.03.2025 r. fot. Patryk Marszałek

15 marca 2025|