Ciemne Jutrznie. Zaproszenie na liturgię w Wielki Piątek i Wielką Sobotę

W tym roku zapraszamy do sanockiej Fary na celebrację tzw. „Ciemnych Jutrzni” w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godzinie 9:00.

Liturgia Godzin, zwana potocznie brewiarzem, jest określana jako codzienna modlitwa całego Ludu Bożego, która przygotowuje wiernych do głębszego przeżywania treści Liturgii Słowa z danego dnia poprzez modlitwę i refleksję nad Pismem Świętym. Odmawiać ją może każdy. Jej treść opiera się głównie na psalmach, a także innych tekstach Biblii.

W skład Liturgii Godzin wchodzą: jutrznia, godzina czytań, godziny w ciągu dnia, nieszpory oraz kompleta.

Jutrznia jest częścią Liturgii Godzin odmawianą o poranku. Odprawiana o brzasku nowego dnia stanowi wspomnienie zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę odprawia się nabożeństwo zwane Ciemną Jutrznią. Nazwa wzięła się że sposobu jej odprawiania –  w jej trakcie na ołtarzu ustawiano świecznik z 15 świecami, które były stopniowo wygaszane. Zapaloną pozostawała najwyższa świeca, tzw. świeca Chrystusowa.

Po Soborze Watykańskim II roku Ciemna Jutrznia straciła swój tradycyjny charakter, jednak jako nabożeństwo wielkopostne nadal praktykowana jest w niektórych parafiach.

26 marca 2024|