Przeżywając Święte Triduum Paschalne warto posłuchać wprowadzenia w ten czas, którego w programie „Gość Dnia”, dokonał w Radiu Trendy ks. Jacek Bram. Zachęcamy też do przeczytania krótkiej refleksji, która ukazała się w najnowszym numerze Tygodnika Sanockiego. Tekst i link do audycji poniżej :

„Święta Wielkanocne i Nowe Życie”

​Święta Wielkanocne chyba każdemu człowiekowi, tak wierzącemu jak i niewierzącemu, kojarzą się bardzo pozytywnie i przywołują wspomnienia z dzieciństwa związane m.in. z różnymi zwyczajami, jak np. Śmigus-Dyngus. Ale Wielkanoc to coś znacznie więcej niż wspomnienia, miłe skojarzenia czy tradycje. To nawet coś więcej niż tzw. święconka, czyli poświęcone na stół wielkanocny potrawy.

​Wielkanoc to przede wszystkim pamiątka śmierci i zmartwychwstania Jezusa, które to wydarzenia w liturgii Kościoła uroczyście są celebrowane i uaktualniane w sakramentalnych znakach. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że aby procesja rezurekcyjna w niedzielny poranek wybrzmiała w naszych sercach z całym swym bogactwem, to najpierw musi być wielkoczwartkowe przeżycie Ostatniej Wieczerzy i procesja do ciemnicy. Musi być wielkopiątkowe wyciszenie, oddanie czci Chrystusowi na krzyżu i adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie. Punktem kulminacyjnym tych liturgicznych wydarzeń jest Wigilia Paschalna w sobotę o zmierzchu, z uroczystym poświęceniem ognia, bogatą liturgią Słowa Bożego, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i pierwszą Mszą Św. odprawianą po wielkopiątkowej „przerwie”. Do tych trzech dni chrześcijanie przygotowują się przez czterdziestodniowy post i podejmowane dzieła miłosierdzia.

​Świętując tak uroczyście Zmartwychwstanie, warto zapytać czym ono właściwie jest. Oddajmy w tym miejscu głos Benedyktowi XVI: „Kto do relacji o zmartwychwstaniu podchodzi z przekonaniem, że wie, czym jest powstanie z martwych, ten relacje te może zrozumieć jedynie błędnie, a następnie musi je odłożyć na bok jako bezsensowne. Gdyby w Zmartwychwstaniu Jezusa chodziło o cud ożywienia zwłok, to w świecie jako takim i w naszej egzystencji nic by się nie zmieniło”. Choć zmartwychwstanie Jezusa jest wydarzeniem w historii, to jednak przekracza jej obszar i sięga poza nią. „Było ono erupcją całkowicie nowego rodzaju życia, do życia niepodlegającego już prawu śmierci i stawania się, lecz znajdującego się po tamtej stronie, życia, które zainicjowało nowy wymiar człowieczeństwa. Dlatego Zmartwychwstanie Jezusa nie jest pojedynczym wydarzeniem, nad którym moglibyśmy przejść do porządku dziennego i które należałoby wyłącznie do przeszłości, lecz jest «skokiem mutacji»”.

​Świętując Nowe Życie, które przynosi Chrystus, nie musimy czekać na nie aż do śmierci. W rzeczywistości bowiem po śmierci doświadczymy go jedynie wówczas, gdy już dziś, hic et nunc, będziemy tego życia po części doświadczać. Tym doświadczeniem jest żywa więź z Chrystusem, który pomaga nam w przezwyciężaniu naszych wad i słabości oraz w życiu według Jego wskazań (duchowe zmartwychwstawanie).

 

Link do audycji:

https://trendyradio.pl/pl/audycje-gosc-dnia/7/sanok/27648/dzisiaj-rozpoczynamy-swiete-triduum-paschalne

29 marca 2024|