Współczesny człowiek i męczennik. Kapelan Solidarności

„Żeby głosić kłamstwo, trzeba całych systemów. Żeby głosić prawdę wystarczy jeden człowiek” – bł. kard. Stefan Wyszyński.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wojsko i milicja brutalnie wyciągały z domów setki działaczy Solidarności wywoziły ich w nieznanym kierunku. Ograniczone zostało prawo przemieszczania się, nie można było poruszać się bez przepustek poza granicami województwa zamieszkania. Na terenie całego kraju obowiązywała godzina milicyjna. Zawieszona do odwołania została również możliwość przekraczania granicy. Znacznie ograniczono wolność słowa. Zakazano organizowania strajków i manifestacji, zakazano wydawania prasy. Wprowadzona została jawna cenzura korespondencji i rozmów telefonicznych, podczas większości połączeń można było usłyszeć komunikat „rozmowa kontrolowana”. Na ulice wyjechały czołgi i wozy opancerzone. Tak wyglądały pierwsze tygodnie stanu wojennego. Władza chciała zademonstrować swoją siłę i w ten sposób strachem sparaliżować społeczeństwo.

Od tej grudniowej nocy minęło 42 lata. Należy jednak pamiętać, że nie była to tylko ta jedna noc z 12 na 13 grudnia. Stan wojenny został zawieszony dopiero po ponad roku. 31 grudni 1982 r., a zniesiony formalnie 22 lipca 1983 r.

Właśnie w takich okolicznościach ks. Jerzy Popiełuszko zaczął odprawiać Msze św. za ojczyznę, które wkrótce stały się znane w całej Polsce i poza jej granicami. Aby zrozumieć fenomen tych Mszy, należy spojrzeć na nie szerzej, nie tylko przez pryzmat słynnych homilii wygłaszanych przez ks. Popiełuszkę. Na temat tych  nabożeństw wypowiadały się władze kościelne i państwowe. W sprawę zaangażował się również sam papież Jan Paweł II, który na początku 1984 r. przekazał ks. Popiełuszce swoje błogosławieństwo i różaniec. Nabożeństwa te stały się symbolem wolności. To był kawałek naprawdę wolnej Polski otoczonej kordonem ZOMO.

Kapela Solidarności został brutalnie zamordowany przez milicjantów 19 października 1984 r. Jego przesłanie – zło dobrem zwyciężaj – jest wciąż aktualne.

ks. Zbigniew Suchy,
artykuł pochodzi z Niedzieli Przemyskiej, nr 50 (1549) 10.12.2023


Galeria zdjęć

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, 13.12.2023, fot. Zbigniew Krystyński

15 grudnia 2023|