św. Mikołaj odwiedził naszą parafię

6 grudnia to wyczekiwana przez wszystkie dzieci data. W liturgii wspominamy wówczas św. Mikołaja z Miry, biskupa. Tego dnia według tradycji, dzieci otrzymują prezenty. Zwyczaj ten pielęgnowany jest także w naszej parafii. Święty Mikołaj obdarowywał dzieci prezentami po wieczornych roratach, co zostało uwiecznione na poniższych zdjęciach.

Św. Mikołaj urodził się w Patras (Grecja) ok 270 r. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Wybrany na biskupa miasta Miry, podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne.

O popularności św. Mikołaja świadczy piękny zwyczaj rozdawania dzieciom prezentów. Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.


Galeria zdjęć

Wizyta św. Mikołaja, 06.12.2023

6 grudnia 2023|