Pamięć o zmarłych

Zbliża się czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy naszych bliskich zmarłych. Ogarniamy modlitwą i przywołujemy myślami tych, którzy opuścili ziemską ojczyznę. Wspominamy tych, których nie ma już blisko nas, jednocześnie podejmując refleksję nad naszym przemijającym życiem i powołaniem do świętości.

Przełom października i listopada to szczególny czas, kiedy odwiedzamy cmentarze, porządkujemy groby naszych bliskich, modlimy się za nich. To również czas pamięci o tych, którzy zostawili po sobie ślad w naszym życiu – naszych przyjaciół, znajomych, sąsiadów, nauczycieli, kapłanów…

Pamiętamy również o tych, którzy naszą świątynię budowali oraz w niej posługiwali przez lata swojej duszpasterskiej pracy. Tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym ks. prałat Andrzej Skiba, księża wikariusze: ks. Paweł Chylińskiks. Jacek Bram oraz panowie kościelni: Zbigniew Krystyński i Edward Orybkiewicz odwiedzili sanockie i okoliczne nekropolie, gdzie znajdują się groby kapłanów związanych z naszą świątynią. Przedstawiciele parafii zapalili znicze, złożyli kwiaty, wspominając w modlitwie dusze zmarłych kapłanów. Byli obecni w Sanoku przy grobach: ks. kanonika Franciszka Salezego Czaszyńskiego, budowniczego naszej świątyni i proboszcza w okresie 1858-1898; ks. Bronisława Stasickiego, proboszcza w latach 1899-1908; ks. prałata Adama Sudoła, proboszcza w latach 1967-1995; zmarłego w lipcu br. ks. Waldemara Gawrona, który z naszą parafią był związany przez 10 lat od 2013 roku. Będąc na sanockim cmentarzu centralnym odwiedzili również grobowiec ojców franciszkanów w którym spoczywa m. in. o. Andrzej Deptuch. W Zarszynie odwiedzili miejsce spoczynku ks. Mariana Burczyka, który sprawował probostwo w latach 1995-1998. Modlitwą również powierzyli duszę ks. Antoniego Porębskiego (proboszcz w latach 1939-1967), odwiedzając jego grób na miejscowym cmentarzu w Zagórzu.

Odwiedzając nekropolie, miejmy w pamięci nie tylko naszych bliskich, ale również tych którzy w naszym życiu uczynili wiele dobra.

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie ..


Galeria zdjęć

Pamięć o zmarłych, 28.10.2023, fot. Zbigniew Krystyński, Edward Orybkiewicz

28 października 2023|