Polska Muzyka Religijna w sanockiej farze

fot. Zbigniew Krystyński

We wtorek, 26 września 2023 r. w kościele parafialnym odbył się Koncert ku czci św. Wojciecha Patrona Polski (Ad honorem Sancti Adalberti). Wydarzenie odbyło się w ramach XXXII edycji Festiwalu im. Adama Didura.

Wystąpili:
Marek Raczyński – Salve Regina, Ave Regina Caelorum
Katarzyna Danel – Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój
Oskar Kamiński – Locus iste
J. Szopiński – Missa Sancti Adalberti
Zespół wokalny Affabre Concinui

Postać świętego Wojciecha funkcjonuje w polskiej kulturze nieprzerwanie od tysiąca lat. Nieustające zainteresowanie dziełem życia biskupa praskiego nie dziwi, wszak jego działania istotnie wpłynęły na losy średniowiecznej Polski, a jego śmierć bezpośrednio wiązała się z późniejszym utworzeniem w Gnieźnie arcybiskupstwa – pierwszej polskiej metropolii kościelnej. Ten oddany Bogu i ludziom zakonnik, pełen wiary asceta za prawdziwe powołanie uznawał apostolstwo, a swe życie poświęcił nawracaniu pogan (…)

(…) Trzon koncertu stanowi Missa Sancti Adalberti Jacka Szopińskiego – jedna z niewielu w muzyce polskiej mszy stanowiących wspomnienie świętego Wojciecha. To przykład kompozycji, która łączy w sobie podniosłą tematykę z odległymi od niej światami brzmieniowymi: utwór przystępny w odbiorze, charakteryzujący się śpiewnymi melodiami i komunikatywnym językiem dźwiękowym. Sześć zwartych części wykorzystujących łacińskie teksty liturgiczne, a wśród nich zaskakujące Alleluja i słowa: „Niebo i ziemia przeminą, ale Twoje słowa nigdy nie przeminą” Oczywiste nawiązanie do Ewangelii według św. Łukasza i idei trwałości Słowa Bożego (…)

Małgorzata Pawłowska
źródło: SDK Sanok

Ponadto usłyszeliśmy utwory religijne Marka Raczyńskiego, Oskara Kamińskiego, Katarzyny Danel, które napisane zostały w ostatnim dziesięcioleciu. W doskonały sposób wzmocniły podniosłą atmosferę tego wydarzenia. Wszystkie dzieła prezentowane podczas koncertu zostały skomponowane z myślą o zespole Affabre Concinui.

 

27 września 2023|