W drodze do Matki Bożej Starowiejskiej

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z Bożym błogosławieństwem udzielonym nam przez Ks. Jacka Brama o godz. 4 rano wyruszyliśmy z naszej Parafii pieszą pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej.

Ks. Jacek w ramach porannej katechezy wyjaśnił na czym polega prawdziwy kult Matki Bożej i Jej wyjątkowa rola w historii zbawienia. Wskazał, że Maryja nigdy nie koncentruje nas na sobie ale zawsze prowadzi do Chrystusa-„uczynicie wszystko co Syn mój wam powie”. Także szczególne łaski jakie otrzymała od Boga, o których mówią cztery dogmaty maryjne, a które w bardzo ciekawy i przystępny sposób zostały nam przybliżone one, zostały jej udzielone ze względu na przyszłe zasługi Jezusa. Tymi przywilejami Maryi są: Jej Niepokalane Poczęcie, dziewicze poczęcie Syna Bożego, Boże macierzyństwo i Wniebowzięcie Jej z ciałem i duszą do Nieba. Zasługą Maryi było natomiast to, iż te dary darmo dane od Boga przyjęła, zachowała i według nich żyła. Stąd prawdziwa cześć oddawana Maryi z naszej strony polegać powinna przede wszystkim na naśladowaniu Jej cnót, współpracy z łaską bożą oraz zasłuchaniu w Boże Słowo, rozważaniu go i byciu Mu posłusznym.

Pielgrzymce towarzyszyła wyjątkowa atmosfera radości ze wspólnego pielgrzymowania. Były modlitwy poranne, medytacje, godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, różaniec śpiewany na pięć melodii, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz improwizowana Droga Krzyżowa przeplatana śpiewami z Taize i kanonami. Pielgrzymka sama w sobie może być formą pokuty. Każdy musi włożyć swój wysiłek, niesie swoje krzyże i intencje w swoich sercach. Ks. Jacek podkreślił, że dla chrześcijanina krzyż nie jest ewentualnością ale koniecznością by dostąpić zbawienia. „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za mną nie jest mnie godzien”. Stąd módlmy się nie tyle o oddalenie krzyża ale o łaskę wypełnienia woli Bożej, także wtedy gdy wyraża się ona w cierpieniu. Patrząc na Maryję i innych świętych możemy uczyć się przeżywać swoje codzienne trudy z zaufaniem ze Bóg nas nigdy nie opuszcza nawet jeśli „przeprowadza nas przez ciemna dolinę”.

O godzinie 10.15 po pokonaniu pieszo 25 km nasza grupa licząca około 70 osób dotarła do Starej Wsi. Oczywiście były dwie przerwy na krótki odpoczynek i poczęstunek za który serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej, Akcji Katolickiej i paniom z Grabownicy Starzeńskiej, którzy nas niezwykle serdecznie przyjęli, nakarmili i napoili, pozdrawiamy Starostę Brzozowskiego, który nas także serdecznie powitał i dziękujemy wszystkim, którzy okazywali nam po drodze serce pozdrawiając nas w drodze a także częstując nas wodą. Dziękujemy wszystkim pielgrzymom z naszej Parafii oraz wszystkim którzy do nas dołączyli i z nami pielgrzymowali, m.in. z Parafii pw. Narodzenia NMP  (Sanok – Dąbrówka), Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa (Sanok – Posada), a także gościom z Grecji i Francji, którzy spędzali tu swój urlop.

O godz. 11 wraz z kilkunastoma pielgrzymkami z innych Parafii wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem biskupa Henryka Ciereszki z Archidiecezji Białostockiej, który w wygłoszonej homilii podkreślił rolę Maryi w historii Polski, jako naszej orędowniczki, dzięki której cuda są możliwe. Na zakończenie była procesja z Najświętszym Sakramentem i błogosławieństwo.

O godz. 14 wrócimy szczęśliwie do Sanoka.

Iwona Niezgoda


Galeria zdjęć

Piesza pielgrzymka do Starej Wsi, 15.08.2023, fot. Iwona Niezgoda, Zbigniew Krystyński (1-5).

 

17 sierpnia 2023|