Relacja z pielgrzymki do Szczecina

W dniach, 29. lipca do 02. sierpnia 2023 r., odbyła się pielgrzymka zorganizowana przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Celem pielgrzymki było nawiedzenie sanktuariów i innych miejsc świętych na terenie diecezji szczecińsko-kamieńskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej w województwie Zachodniopomorskiem.

Jadąc do celu, po drodze odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski w Licheniu (woj. Wielkopolskie) i Bazylikę Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie (woj. Lubuskie).W Szczecinie nawiedziliśmy Archikatedrę św. Jakuba, zwiedzaliśmy miasto z okiem autobusu, płynęliśmy statkiem po Odrze i od strony wody oglądaliśmy port szczeciński. Kolejnego dnia odwiedziliśmy sanktuarium we wsi Kobylanka. 18 września 2021r. Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko – Kamieński ustanowił Świątynię parafialną w Kobylance pierwszym w Polsce i na świecie Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Potem wyspa Wolin – grodzisko Lubin i punkt widokowy na Krainę 44 wysp, spacer przez Woliński Park Narodowy do jeziora Turkusowego. Ciekawym punktem programu był przejazd do Świnoujścia nowo otwartym (30 czerwca 2023 r.) tunelem drogowym pod rzeką Świną, który łączy wyspy Uznam i Wolin oraz centrum Świnoujścia z resztą kraju. Najgłębsze miejsce tunelu pod dnem Świny to ok. 38 m p.p.m.- świadomość tego w czasie jazdy, robi wrażenie! Wracaliśmy promem.

W kolejnym dniu pielgrzymki byliśmy w Kamieniu Pomorskim, gdzie w konkatedrze św. Jana Chrzciciela mieliśmy Mszę św., a po niej zwiedzanie katedry z wirydarzem.

Następnie udaliśmy się do miejscowości Trzęsacz, który przyciąga tam wielu pielgrzymów i turystów aby obejrzeć ruiny kościoła na klifie. W dalszej kolejności zwiedziliśmy rynek z ratuszem i katedrą w Kołobrzegu, a także miejsce zaślubin Polski z Morzem.

W drodze powrotnej do Sanoka wstąpiliśmy do Henrykowa (woj. Dolnośląskie) aby tam podziwiać piękną architekturę i wystrój klasztoru i Sanktuarium Matki Języka Polskiego w Opactwie Cystersów.

Każdego dnia, cała grupa pielgrzymkowa brała udział we Mszy Św., której przewodniczył, bądź brał udział w koncelebrze, nasz wikary, ks. Paweł Chyliński. Jesteśmy bardzo wdzięczni księdzu Pawłowi, że zechciał z nami pojechać, odprawiał Msze Św., drogę krzyżową, prowadził w autobusie modlitwy, prowadził godzinki, głosił katechezy. Za ten trud i za poświęcony czas, dla nas pielgrzymów, niech Pan Bóg księdzu błogosławi, a Matka Boża królująca we wszystkich sanktuariach, które odwiedzaliśmy niech otoczy swoją opieką. Bóg zapłać ! W ostatnim dniu, po Mszy Św., ks. Paweł otrzymał zapewnienie modlitewne do końca jego życia „Margaretkę”.

Pielgrzymowała, również, z nami siostra Wiesława Chutkowska obchodząca w tym roku 70 lat życia zakonnego , która towarzyszy naszym wyjazdom od dziesięciu lat. Chętnie angażuje się do czytań i śpiewu w czasie Mszy Św. jak również jest aktywna w autobusie.

W Licheniu, na Golgocie, odprawiliśmy drogę krzyżową, w każdym obiekcie sakralnym informacji udzielali nam miejscowi kapłani (kustosze sanktuarium, proboszczowie lub inni kapłani), mieliśmy też bardzo dobrego przewodnika miejscowego, który zapoznał nas z historią terenu i innych zwiedzanych miejsc.

Wśród uczestników pielgrzymki znaleźli się chętni, którzy skorzystali z wody Bałtyku aby choć nieco zamoczyć nogi, gdyż pogoda była niezbyt sprzyjająca na kąpiele.

W pielgrzymce udział wzięło 48 wspaniałych osób, w tym dwóch panów kierowców. Szczęśliwi i zadowoleni, przejechawszy cały nasz kraj po przekątnej, wróciliśmy do Sanoka po północy. Piękna nasza Polska cała! Bogu niech będą dzięki!

Króluj nam Chryste!

Teresa Stareńczak
fot. Krystyna Konik


Galeria zdjęć

Pielgrzymka do Szczecina, 28.07-02.08.2023, fot. Krystyna Konik

11 sierpnia 2023|