Pielgrzymka do Zakopanego na Krzeptówki

W Niedzielę Fatimską, przypadającą w tym roku 2023 w dniu 14.maja, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku zorganizował pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Udział wzięło 51 osób, a przewodnikiem duchowym był ks. Paweł Chyliński, któremu jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspólne pielgrzymowanie. Ks. Paweł uczestniczył też w koncelebrze, a Mszę św. ofiarował w intencji nas, pielgrzymów i naszych rodzin. Bóg zapłać.

Niedziele Fatimskie, od maja do października, są wyjątkowo piękne. Rozpoczynają się procesją, z figurą Matki Bożej Fatimskiej i kapelą góralską, do parku fatimskiego, który znajduje się za kościołem. W trakcie procesji odmawia się część różańca z rozważaniami i śpiewem prowadzonym przez kapelę. Po zakończeniu procesji jest Msza św. w kościele, koncelebrowana, tym razem pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego i wygłoszoną przez niego homilią. O godz. 15.00 wyrusza, z kościoła, duża procesja ulicami miasta Zakopanego z Figurą Matki Bożej Fatimskiej niesionej na ramionach górali, z różańcem w ręku, orkiestrą dętą i banderią konną, a każdy jeździec trzyma flagę papieską. Ta procesja trwa ok. 2. godzin, a trasa wynosi 5 km 200 m. Trwa modlitwa różańcowa tak jak prosiła Matka Boża w Fatimie w swoich objawieniach w 1917 roku. Banderia konna prowadzi procesję tylko w maju i październiku.

Tym uroczystościom towarzyszy piękna sceneria młodej, majowej zieleni w Zakopanem, a szczyty Tatr pokryte są dużą ilością śniegu. Czy jest piękniejsze dzieło jakiegokolwiek artysty od samego Stwórcy? Boże, jaki Ty jesteś cudowny!

Teresa Stareńczak


Galeria zdjęć

Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Zakopanego na Krzeptówki, 14.05.2023, fot. Akcja Katolicka

16 maja 2023|