VII Niedziela zwykła – 19.02.2023 r.

Komunikat naszych biskupów

Z radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby obrzęd beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga Dzieci, miał miejsce 10 września 2023 r. w Markowej. Mając na uwadze to opatrznościowe wydarzenie, zachęcamy wszystkich wiernych, osoby życia konsekrowanego, kapłanów i ludzi dobrej woli, do modlitwy o dobre przygotowanie, przeżycie i owoce zbliżającej się beatyfikacji. Poczujmy się wszyscy odpowiedzialni za przebieg tej niezwykłej uroczystości.

Prosimy, aby ta uroczystość została włączona w rytm życia rodzinnego i parafialnego, tak, by można było wziąć udział w celebracjach liturgicznych oraz innych wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji.

Bardzo prosimy kapłanów, katechetów, osoby życia konsekrowanego, moderatorów ruchów i stowarzyszeń religijnych oraz wspólnoty rodzinne, aby poprzez poznanie życia i okoliczności męczeńskiej śmierci Czcigodnych Sług Bożych, przybliżali innym wartości, którymi się kierowali.

Niech radosne i pełne nadziei oczekiwanie na beatyfikację, będzie przepełnione troską o nasze rodziny, dzieci i młodzież. Oby intensywna modlitwa, zanoszona przez nas osobiście i w parafiach, wyjednała dla naszych wspólnot, Archidiecezji i Ojczyzny jedność i braterstwo, a także zachęciła nas do apostolskiego zaangażowania w Chrystusowym Kościele.

 

 1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Trzeźwości. Zachęcamy do podjęcia abstynencji na czas Wielkiego Postu.
 2. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma charakter chrzcielny i pokutny, dlatego w tym czasie modlimy się za tych, którzy przygotowują się do chrztu, sami zaś dziękujemy za otrzymaną wiarę na chrzcie świętym. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tj. ilościowy i jakościowy. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia do końca życia, natomiast ilościowy obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-tego. Mimo tego przepisu rodzice powinni zatroszczyć się, aby również dzieci były wprowadzane w autentycznego ducha pokuty. Zalecamy, aby dla nieobecnych w tym dniu zabrać poświęcony popiół jako znak łączności z pokutującym Kościołem. W Środę Popielcową Msze św. o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 17.00, 18.30. Po sumie rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwać będzie do godz. 17.00. Zapraszamy do trwania przed Jezusem Eucharystycznym – uwielbiać, dziękować, przepraszać i prosić, szczególnie o łaskę dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Nowennę do MB Nieustającej Pomocy rozpoczniemy o godz. 16.40.
 3. W Stróżach Mszę św. w Środę Popielcową odprawimy o godz. 17.00, w Płowcach o godz. 18.00.
 4. W Środę Popielcową kancelaria parafialna nieczynna. Składka w tym dniu zostanie przekazana na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz ofiarom wojny na Ukrainie
 5. Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.
 6. W Wielkim Poście w każdy piątek Droga krzyżowa: godz. 8.00 (dla starszych), 17.15 (dla dzieci, rodziców dzieci szkolnych i wszystkich chętnych), po Mszy św. o godz. 18.00 (dla młodzieży i wszystkich). W Stróżach i Płowcach Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 18.00. Parafian tam mieszkających prosimy o przeprowadzenie tego nabożeństwa we własnym zakresie.
 7. Od przyszłej niedzieli Gorzkie żale o godz. 17.00, w kościołach dojazdowych – bezpośrednio po Mszy św. Na tych nabożeństwach będziemy zbierać ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Serdecznie zapraszamy na te rzewne wielkopostne nabożeństwa, aby jak najgłębiej wniknąć w tajemnicę naszego zbawienia. Za udział w Drodze krzyżowej i Gorzkich Żalach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 8. W sobotę po Mszy św. wieczornej młodzież i dorośli zapraszają na wieczór uwielbienia.
 9. W najbliższą niedzielę (26 lutego) na sumie będą pobłogosławione książeczki do modlitwy dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. z obu szkół. Zapraszamy dzieci i ich rodziców.
 10. Dziękuję za ofiarę na potrzeby kościoła Róży nr 7 pw. św. Cecylii i za ofiary przekazywane bezpośrednio na konto parafii. Bóg zapłać!
 11. Jak wiemy w dniach 14-16 kwietnia w naszym mieście odbędzie się 30-te Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Prosimy o zgłaszanie chęci przyjęcia młodych na nocleg; można to uczynić w zakrystii, kancelarii lub mejlowo. Dziękujemy za zrozumienie.
 12. W minionym tygodniu na miejsce wiecznego spoczynku odprowadziliśmy śp. Wojciecha Abrama . Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie, …
20 lutego 2023|