Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Sanoka

Melchior, Kacper i Baltazar a za nimi tłumy sanoczan wyruszyli w barwnych korowodach w ramach Orszaku Trzech Króli, który po raz piąty został zorganizowany w Sanoku. Po dwóch latach przerwy spowodowanej obostrzeniami wynikającymi z pandemii, powrócono do formy ulicznych jasełek skupiających rodziny wokół wyjątkowego wydarzenia.

Organizatorzy zadbali, aby każdy z uczestników mógł aktywnie włączyć się w przeżywanie biblijnych scen Objawienia Pańskiego. Przygotowano korony i chorągiewki, których kolory odznaczały poszczególne grupy.

Mędrcy ze wschodu w których role wcielili się przedstawiciele sanockich parafii wyruszyli z trzech miejsc. Orszak czerwony rozpoczął swój przebieg przed kościołem pw. Chrystusa Króla. Tzw. orszak europejski na czele którego szedł „Król Baltazar” przemierzył ulice: Jana Pawła II, Dmowskiego, Staszica, Traugutta, Żwirki i Wigury, Mickiewicza, Zamkowa. Kolejną grupę stanowił Orszak azjatycki, który wyruszając o godz. 13.30 sprzed kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pokonał trasę wyznaczoną ulicami: Lipińskiego, Jagiellońska i 3 Maja. Ci, którzy zdecydowali się podążać za „Królem Melchiorem” odznaczeni byli kolorem zielonym. Niebieskie barwy z kolei widoczne były w orszaku dowodzonym przez „Króla Kacpra”. Grupa wyruszyła o godz. 13.35 z kaplicy św. Maksymiliana Kolbe, przechodząc ulicami: Zagrody, Cicha, Konarskiego, 800-lecia, Głowackiego, Sienkiewicza, Kościuszki, Grzegorza, Plac św. Michała, Grodka.

Do połączenia orszaków doszło na sanockim Rynku. Przybywający zostali powitani przez prowadzącego to wydarzenie ks. Bartosza Rakoczego oraz sanockich franciszkanów. Grupa młodzieży z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przygotowała repertuar kolęd oraz przedstawiła scenkę „Walki dobra ze złem”. Dalej, uczestnicy przemaszerowali pod sanocką farę, gdzie grupa z parafii pw. Przemienienia Pańskiego zaprosiła na „Dwór Heroda”. Po krótkim występie tłumnie udano się na Plac Harcerski, gdzie odbył się finał imprezy.

W tym miejscu Trzej Królowie pokłonili się świętej rodzinie, składając u stóp Nowonarodzonego dary: złoto, kadzidło i mirrę. Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zaprezentowała kolejną scenkę biblijną. Po niej, starosta sanocki Stanisław Chęć wraz z burmistrzem Sanoka Tomaszem Matuszewskim wręczyli nagrody dla kilkunastu osób, które wyróżniły się pomysłowym strojem z motywem święta Trzech Króli. Na zakończenie odbyło się wspólne kolędowanie, które animował kierowany przez dr Monikę Brewczak zespół „Soul”. Uczestnicy tego wydarzenia mogli liczyć także na ciepły posiłek, który serwowany był w oranżerii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

źródło: esanok.pl


Galeria zdjęć

Orszak Trzech Króli, 06.01.2022 r.

6 stycznia 2023|