Modlitwa za zmarłych

fot. Jakub Radożycki

2 listopada Kościół w swej liturgii wspomina wszystkich wiernych zmarłych, tym samym wypraszając łaskę nieba dla pokutujących w czyśćcu. W kościele parafialnym zebraliśmy się na wieczornej Eucharystii i procesji w intencji zmarłych. Mszę świętą koncelebrowali pod przewodnictwem ks. proboszcza Romana Fronia: ks. Waldemar Gawron, ks. Paweł Chyliński, ks. Jacek Bram i ks. Kamil Jaworski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Paweł, który wskazywał na duchowy wymiar śmierci i zbawienia.

Po Mszy Świętej odbyła się procesja do pięciu ołtarzy, gdzie odmówiono cząstkę różańca. W pierwszej stacji, przy głównym ołtarzu polecaliśmy zmarłych biskupów, kapłanów i diakonów, zmarłych Braci i Siostry zakonne, szczególnie związanych z naszą parafią: ks. Adama Sudoła, ks. Mariana Burczyka, ks. Jacentego Matuszewskiego, ks. Tomasza Grzywnę, ks. Stanisława Guzika, ks. Zdzisława Daraża, ks. Franciszka Salezego Czaszyńskiego, ks. Bronisława Stasickiego i ks. Antoniego Porębskiego. Podczas drugiej stacji przy ołtarzu Matki Bożej modliliśmy się za zmarłych rodziców i przodków. Przy kolejnej stacji przed ołtarzem NMP z Dzieciątkiem Jezus otoczyliśmy modlitwą zmarłych krewnych i przyjaciół. Przy ołtarzu dusz czyśćcowych wypraszaliśmy łaskę nieba dla poległych i ofiar wojen. W piątej stacji przed ołtarzem Najświętszego Serca Pana Jezusa polecaliśmy wszystkich wiernych zmarłych.

Najbliższy czas wykorzystajmy na pomoc duszom czyśćcowym poprzez modlitwę i odpusty. W każdym dniu listopada można zyskiwać odpust za zmarłych, nawiedzając pobożnie cmentarz, gdzie należy choćby tylko w myśli pomodlić się za zmarłych oraz odmówić jakąkolwiek modlitwę w intencjach Ojca świętego. Warunkiem jest wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich, przystąpienie do sakramentu pokuty, przyjęcie Komunii świętej. Do 8 listopada odpust jest zupełny, w pozostałe dni – cząstkowy


Galeria zdjęć

Procesja za zmarłych , 02.11.2022 fot. Jakub Radożycki

2 listopada 2022|