Modlitwa i pamięć o Sybirakach

17 września 2022 r. przypada 83. rocznica napaści sowietów na Polskę. Ten dzień jest również dniem pamięci o Polakach zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. W ubiegłą sobotę, podczas wieczornej mszy świętej o godz. 18.00 otaczaliśmy ich modlitwą. Eucharystię koncelebrowali: ks. dziekan dr Roman Froń, który wygłosił również homilię, ks. Jacek Bram oraz ks. Dominik Długosz.

Po zakończeniu mszy świętej, jej uczestnicy udali się pod znajdującą się w naszym kościele płaskorzeźbę „Golgotę Wschodu”, która upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Pod krzyżem i wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej wiązanki kwiatów złożył m. in. Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Sanoku Kazimierz Glazer oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i lokalnej władzy samorządowej.

Dzień Sybiraka po raz pierwszy obchodzono w 2004 roku. W 2013 roku na mocy uchwały Sejmu RP dzień ten nabrał rangę święta państwowego. W uchwale zapisano m. in.: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” Szacuje się, że w wyniku deportacji wywiezionych w głąb Związku Sobieckiego zostało minimum 330 tysięcy Polaków.


Galeria zdjęć

Dzień Sybiraka, 17.09.2022, fot. Jakub Radożycki

19 września 2022|