Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

fot. Zbigniew Krystyński

1 marca br. jak co roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zgromadziliśmy się podczas wieczornej Mszy Świętej w naszej świątyni, aby modlić się w intencji Żołnierzy Niezłomnych, walczących o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Roman Froń, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Mszę Świętą sprawowali także kapłani z naszej parafii: ks. prałat Andrzej Skiba, ks. Mateusz Sławiński oraz ks. Andrzej Kinal.

Od 11 lat w kalendarzu świąt państwowych, 1 marca zapisuje się jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasza Cieplińskiego i jego bliskich współpracowników. Postać podpułkownika piechoty Wojska Polskiego zapisała się również na kartach historii naszego miasta – od stycznia do kwietnia 1940 roku por. Łukasz Ciepliński był więziony przez Niemców w sanockim więzieniu.


Galeria zdjęć

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych , 01.03.2022 r. fot. Zbigniew Krystyński

2 marca 2022|