„Nie lękajcie się!” – XXI Dzień Papieski

fot. Zbigniew Krystyński

„Nie lękajcie się” – to hasło XXI Dnia Papieskiego organizowanego w Polsce i w ośrodkach polonijnych w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r.

Obok uroczystości religijnych w różnych miastach organizowane są koncerty, spotkania oraz zbiórka do puszek na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Dzień Papieski jest dziełem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która powstała w 1999 r. jako pokłosie pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

W tym roku przebiega pod hasłem „Nie lękajcie się”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Dziś ludzkość zmaga się nie tylko z pandemią koronawirusa, ale także z wieloma innymi tragediami – napisali polscy biskupi w liście z okazji Dnia Papieskiego. Wśród ludzkich dramatów wymienili „głód, katastrofy naturalne, utratę dachu nad głową, przymusową emigrację, handel ludźmi, nałogi i osamotnienie, które otwierają katalog ludzkich cierpień i tragedii”. „Każda z nich zdaje się już nawet nie pytać, ale wołać – gdzie jest Bóg?!” – czytamy w liście.

Według jego autorów odpowiedzią Boga na pytanie o sens cierpienia jest Jezus Chrystus. „Od Jezusa czerpiemy bowiem nadzieję, że możemy przejść przez doświadczenie cierpienia, zwłaszcza niezawinionego, gdyż na drugiej stronie naszego krzyża przybity jest On. Tylko osobiste spotkanie z Jezusem, przeżyte we wspólnocie wierzących, może dać nam pokój w najtrudniejszych sytuacjach życiowych” – zastrzegli.

Centralne uroczystości Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie, gdzie o godz. 9.00 mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej odprawi kard. Kazimierz Nycz. W tym samym czasie liturgię w bazylice św. Krzyża w Warszawie odprawi bp Rafał Markowski. Z kolei o godz. 9.30 eucharystii z okazji Dnia Papieskiego w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W niedzielne popołudnie o godz. 15.55 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił, że podczas Dnia Papieskiego wolontariusze FDNT we wszystkich kościołach w Polsce, a także na ulicach będą zbierać datki, z których sfinansowane będą stypendia dla 2 tys. podopiecznych fundacji.

„Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej ojczyzny” – zaznaczyli polscy biskupi w liście pasterskim z okazji Dnia Papieskiego.

Wspomóc stypendystów można także wysyłając SMS-a o treści „Stypendia” pod numer 74265. Każdy SMS to 4 zł przeznaczone na edukację ubogiej i uzdolnionej młodzieży. Dodał, że akcję można wesprzeć, wpłacając pieniądze na konto fundacji.

Dzień Papieski organizowany jest od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r.

źródło: gosc.pl / PAP


Galeria zdjęć

XXI Dzień Papieski, 10.10.2021 r. fot. Zbigniew Krystyński

 

10 października 2021|