Na pielgrzymim szlaku

fot. Wojciech Kaczkowski

Wyruszyła 41. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło Pielgrzymki brzmi „Z Maryją do Wieczernika” i jest związane z realizacją programu obecnego roku duszpasterskiego. Pielgrzymka odbywa się w dniach od 4 do 15 lipca 2021 r.

Z powodu trwającej epidemii oraz ograniczeń sanitarnych tradycyjne pielgrzymowanie w tym roku nie jest możliwe. Według przyjętej propozycji grupy będą mogły wyruszyć na szlak swojego pielgrzymowania pierwszego dnia pielgrzymki zgodnie z wcześniejszą tradycją (4 lipca – Przemyśl, Radymno, Lesko; 5 lipca – Brzozów, Jarosław, Leżajsk; 6 lipca – Krosno, Łańcut, Przeworsk). Odbędzie się ono jedynie sztafetowo, zgodnie z przyjętym planem. W dalszym pielgrzymowaniu – od 7 lipca – na wyznaczony odcinek będzie przyjeżdżać jedna z grup, która przez cały dzień będzie wędrować na pątniczym szlaku ku Jasnej Górze (według odcinka trasy z danego dnia pielgrzymowania swojej grupy).


Duchowe Pielgrzymowanie

4 lipca 2020 r. rozpocznie się 40. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka jest wydarzeniem archidiecezjalnym i każdy z nas może wziąć w niej udział. Oczywiście – nie wszyscy pieszo. Choroba, podeszły wiek, praca lub inne obowiązki uniemożliwiają wielu z nas realizację pragnienia obecności na pielgrzymce, a w tym roku tym bardziej kiedy to z powodu trwającej epidemii oraz ograniczeń sanitarnych tradycyjne pielgrzymowanie nie jest możliwe. Tych zatem, którzy nie mogą pielgrzymować fizycznie – sztafetowo, zgodnie z przyjętym planem w grupie 150 osób, – zachęcamy do Duchowego Pielgrzymowania na Jasną Górę z Radiem FARA.

Duchowe pielgrzymowanie polega na wypełnianiu – stosownie do możliwości – niektórych praktyk pielgrzymkowych (uczestnictwo w Mszy Świętej, modlitwa różańcowa, itp.). Już od wielu lat nasza archidiecezjalna Rozgłośnia wspiera i animuje duchowe pielgrzymowanie. Codzienne, wielogodzinne transmisje i relacje z trasy pielgrzymkowej oraz prowadzona na bieżąco strona internetowa pielgrzymka.przemyska.pl sprawiają, że tysiące osób w naszej archidiecezji, oraz poza nią – w kraju i na całym świecie, może łączyć się duchowo z pielgrzymami i w taki sposób przeżywać duchowe rekolekcje w drodze. (Szczegółowy program transmisji podawany jest na bieżąco na stronie Pielgrzymki oraz  na antenie Radia Fara).

Grupa Duchowych Pielgrzymów to jedenasta grupa Przemyskiej Pielgrzymki. Patronuje jej bł. ks. Jan Balicki. Zapisu do grupy duchowej dokonać można za pośrednictwem formularza na stronie Pielgrzymki oraz telefonicznie pod numerem tel: 16 67 67 001 (telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:00 i 14:00-17:00).


Diecezjalna sztafeta różańcowa

Dwa lata temu, w programie „Rozmowa dnia” w poniedziałek, 24 czerwca 2019 r., ogłoszona została inicjatywa zaproponowana przez Radio FARA, jaką jest „Archidiecezjalna Sztafeta Różańcowa”, czyli inicjatywa, która towarzyszyć będzie duchowemu pielgrzymowaniu na Jasną Górę.

„Archidiecezjalnej Sztafecie Różańcowej”, która rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 15 lipca br., patronuje i błogosławi Metropolita Przemyski abp Adam Szal, który do udziału zaprasza wiernych ze wszystkich parafii oraz ruchów apostolskich z Archidiecezji Przemyskiej. Sztafeta polegać będzie na tym, że o wyznaczonej godzinie zgłoszone osoby z danej parafii będą w swoich domach (bądź w kościele) modlić się na różańcu, odmawiając w ciągu godziny zegarowej 4 części różańca.

Uczestnicy Sztafety Różańcowej swoją modlitwę za Archidiecezję, biskupów i kapłanów posługujących w naszej Archidiecezji, za przygotowujących się do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Przemyślu, za zgromadzenia zakonne, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, o rozwój Radia FARA i dzieł, które przy nim są prowadzone, o ustanie pandemii oraz we wszystkich intencjach, które w dniach trwania 41. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki będą nieśli pielgrzymi fizycznie idący na Jasną Górę, duchowi pielgrzymi i uczestnicy Archidiecezjalnej Sztafety Różańcowej.

Do udziału w sztafecie w sposób szczególny zaproszone są osoby z każdej parafii naszej Archidiecezji, które będą podejmować modlitwę różańcową o wyznaczonej porze. Chęć udziału w Diecezjalnej Sztafecie Różańcowej można zgłaszać poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W razie potrzeby można skorzystać z pomocy w Biurze Radia FARA:
pisząc na adres e-mail: biuro@radiofara.pl (w tytule należy podać „Sztafeta Różańcowa”)
lub dzwoniąc na numer +48 16 67 67 001 (biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00).

W odpowiedzi zwrotnej osoba zgłaszająca się otrzyma informację o porze podjęcia dyżuru modlitwy różańcowej – tym sposobem podejmie kolejną „pałeczkę” w naszej Sztafecie Różańcowej.

HARMONOGRAM SZTAFETY

FORMULARZ DO ZGŁOSZEŃ

źródło: Radio Fara przemyska.pl/radiofara


Galeria zdjęć – fot. Wojciech Kaczkowski

41. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Grupa św. Andrzeja Boboli – rozpoczęcie, 4 lipca 2021 r. 

4 lipca 2021|