Oto wielka tajemnica wiary … Wielki Czwartek

fot. Kuba Radożycki

Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, najważniejsze dni roku liturgicznego. Przeprowadzą nas one przez tajemnicę męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Święty czas Triduum Paschalnego, rozpoczęliśmy od Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej w wielkoczwartkowy wieczór. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z Apostołami. Tego dnia wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej, w której wzięli udział wszyscy Kapłani posługujący w naszej sanockiej farze, przewodniczył Ksiądz Proboszcz Roman Froń.

Homilię wygłosił ks. prałat Andrzej Skiba. Kaznodzieja pochylił się nad tajemnicą naszej wiary, obecnością Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina, ofiarowanymi na ołtarzu podczas każdej Mszy Świętej. Kapłan wspominał również o grzechach i współczesnych zagrożeniach łamiących „sacrum”.

Liturgia Wielkiego Czwartku jest niezwykle bogata w symbole. W momencie odśpiewania hymnu „Chwała na wysokości Bogu …” rozbrzmiewają wszystkie dzwony i dzwonki, które zamilkną aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. Cisza i towarzysząca jej powaga ma nam pomóc w przeżywaniu  czasu smutku i umartwiania z powodu pojmania Jezusa. Zwyczajowo po homilii następuje obrzęd obmycia nóg. Jest to nawiązanie do obmycia i ucałowania nóg przez Chrystusa Apostołom w czasie Ostatniej Wieczerzy. Ma on nam wskazać na uniżenie Jezusa wobec człowieka i symbolizować służbę. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, obrzęd ten został pominięty w tegorocznej liturgii. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy, znajdującej się w bocznym Ołtarzu. Ciemnica symbolizuje uwięzienie Jezusa w noc przed męką. Do godziny 22.00, nasz kościół pozostaje otwarty, abyśmy wszyscy mieli możliwość adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. Adoracja zostanie wznowiona jutro o godzinie 7.00.


Wielki Czwartek – 01.04.2021 r. (fot. Kuba Radożycki):

1 kwietnia 2021|