W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

fot. Artur Mycio

1 marca br. zgromadziliśmy się podczas wieczornej Mszy Świętej w naszej świątyni, aby modlić się w intencji Żołnierzy Niezłomnych, walczących o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan Roman Froń, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Mszę Świętą sprawowali także kapłani z naszej parafii: ks. prałat Andrzej Skiba, ks. Waldemar Gawron oraz ks. Mateusz Sławiński.

Od 10 lat w kalendarzu świąt państwowych, 1 marca zapisuje się jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasza Cieplińskiego i jego bliskich współpracowników. Postać podpułkownika piechoty Wojska Polskiego zapisała się również na kartach historii naszego miasta – od stycznia do kwietnia 1940 roku por. Łukasz Ciepliński był więziony przez Niemców w sanockim więzieniu.

Co roku tego dnia spotykamy się na wspólnej modlitwie, wspominając historię „Żołnierzy Wyklętych”. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczne uroczystości miały nieco skromniejszy przebieg. Przedstawiciele środowisk patriotycznych i władz różnego szczebla o różnych porach dnia składali kwiaty, bądź zapalali znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, straconych w publicznych egzekucjach w Sanoku w 1946 roku, zlokalizowaną na sanockim Rynku oraz pod tablicą usytuowaną na murach byłego więzienia. Zachowując zasady reżimu sanitarnego, tradycyjnie zgromadziliśmy się w świątyni na Mszy Świętej o godzinie 18.00, a na jej zakończenie odśpiewaliśmy pieśń „Boże, coś Polskę …”

Działający przy naszej parafii Zespół Wokalny „Soul” pod dyrekcją pani dr Moniki Brewczak, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ostatnim czasie wystąpił w koncercie „Młodzi Niezłomnym”. Koncert można było odsłuchać m. in. na antenie programu pierwszego Polskiego Radia 1 marca br. oraz w internecie. Poniżej publikujemy zapis wideo tego koncertu, zachęcając do obejrzenia. 

Pod materiałem wideo zamieszczamy galerie zdjęć z uroczystości w naszym mieście. Autorami zdjęć są panowie Tadeusz Nabywaniec i Artur Mycio. Dziękujemy za udostępnienie fotografii.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Koncert „Młodzi Niezłomnym”

Zespół „Soul” z Sanoka pod dyrekcją dr Moniki Brewczak
w składzie: Paulina Cecuła, Oliwia Smoła, Lena Burczyk, Sabina Kułak, Natalia Radwańska, Natalia Kozak, Julia Kałamucka, Julia Kopczak, Martyna Kapis, Weronika Janas, Wiktoria Miazga, Paulina Janik, Jagoda Kopczak, Zofia Filipowicz

1 marca 2021 r.  | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych | fot. Artur Mycio


1 marca 2021 r.  | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych | fot. Tadeusz Nabywaniec

2 marca 2021|