Święto Patronki Górników – Barbórka 2020

fot. Jacek Lipiński

3 grudnia 2020 r. w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Barbary, sanocki oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa obchodził doroczną „Barbórkę”. Ze względów na sytuację epidemiologiczną uroczystości miały nieco skromniejszy przebieg. Nie zabrakło jednak wspólnego spotkania modlitewnego. O godzinie 10.00 została odprawiona Msza Święta w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku. Eucharystii przewodniczył ks. dziekan dr Roman Froń w koncelebrze z ks. prałatem Józefem Niżnikiem.

Poniżej publikujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia. Autorem fotografii jest pan Jacek Lipiński.

***

Obchody Barbórki związane są ze świętem patronki górników – św. Barbary, przypadającym na dzień 4 grudnia. Św. Barbara jako patronka dobrej śmierci czczona jest przez tych, którzy najbardziej są narażeni na nagłą i niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą. Barbara jest ponadto patronką archidiecezji katowickiej, Edessy, Kairu; architektów, cieśli, dzwonników, kowali, ludwisarzy, murarzy, szczotkarzy, tkaczy, wytwórców sztucznych ogni, żołnierzy (szczególnie artylerzystów i załóg twierdz). Jest jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w długiej, pofałdowanej tunice i w płaszczu, z koroną na głowie, niekiedy w czepku. W ręku trzyma kielich i Hostię. Według legendy tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię św. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle 3 okienka, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej), oraz z mieczem, od którego zginęła. Atrybuty: anioł z gałązką palmową, dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, wieża.

Galeria Zdjęć – Barbórka 2020 (fot. Jacek Lipiński)

10 grudnia 2020|