Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas …

fot. Jakub Radożycki

29 września w liturgii obchodzimy Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Dla naszej społeczności, mieszkańców Sanoka jest to wyjątkowy dzień. Tego dnia w sposób szczególny przeżywamy Uroczystość Świętego Michała Archanioła, który patronuje naszemu miastu.

We wtorkowy wieczór spotkaliśmy się jako wspólnota na Mszy Świętej, aby polecać naszemu patronowi sprawy miasta Sanoka. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Roman Froń w koncelebrze z ks. Waldemarem Gawronem oraz ks. Marcinem Janochą, który wygłosił homilię. Po Mszy Świętej polecaliśmy nasze intencje w Litanii do św. Michała Archanioła.

Jak przekazuje chrześcijańska tradycja św. Michał Archanioł jest pierwszym spośród aniołów. Imię „Mika’el” z j. hebrajskiego oznacza „Któż jak Bóg”.  W Polsce funkcjonują dwa zakony, którym patronuje św. Michał:  męski – michalici oraz żeński – michalitki, założone przez bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Św. Michał Archanioł jest patronem Cesarstwa Rzymskiego, Papui Nowei Gwinei, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Małopolski; diecezji łomżyńskiej; Amsterdamu, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej. Patronuje także mierniczym, radiologom, rytownikom, szermierzom, szlifierzom, złotnikom, żołnierzom. Przyzywany jest także jako opiekun dobrej śmierci.

W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus – „Któż jak Bóg”, waga.

Nasza parafia w każdy wtorek czci patrona naszego miasta poprzez modlitwę Litanią do św. Michała Archanioła, którą odmawiamy po Mszy Świętej wieczornej. Na placu przed naszym kościołem znajduje się postument z postacią Archanioła. Pomnik ten powstał w 2018 roku. Został poświęcony 17 września 2018 r. przez J.E. ks. abp. Adama Szala. Ponadto w naszej świątyni widnieje witraż św. Michała, a w bocznym ołtarzu ikona. W 2013 roku parafię nawiedziła figura św. Michała Archanioła z Gargano (Włochy).

30 września 2020|