100. rocznica „Cudu nad Wisłą”

fot. Jacek Lipiński

Przygotowując się do uczczenia 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”, przypadającej 15. sierpnia 2020 roku, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku prowadził, w kościele, nowennę do św. Andrzeja Boboli o jedność i pomyślny rozwój naszej Ojczyzny.

Nowennę rozpoczęliśmy 06 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego i w dzień odpustu w naszej parafii. Po zakończeniu nowenny w dniu 14. sierpnia, członkowie Akcji Katolickiej udali się na Cmentarz Centralny w Sanoku aby pomodlić się, złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Adama Antoniego Bratro (1900 – 1920), który zginął w Bitwie Warszawskiej. Adam Antoni Bratro ppor. Wojska Polskiego, dowódca kompanii w Bitwie Warszawskiej poległ za Ojczyznę 11.08.1920 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Był uczniem Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii w Sanoku.

Podkreślając narodowo-patriotyczny charakter tego wydarzenia, wszystkie panie ubrane były w strojach biało-czerwonych. W oknach, naszych mieszkań, wystawiliśmy plakat ze św. Andrzejem Bobolą Patronem Polski, a 15. sierpnia przyjęliśmy Komunię Świętą za Ojczyznę. Tym symbolicznym gestem uczciliśmy pamięć bohaterów, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny.

15. sierpnia to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwana również świętem Matki Boskiej Zielnej. Jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w roku liturgicznym. Obchodzone jest od V w. na pamiątkę wzięcia do nieba, z duszą i ciałem, Najświętszej Maryi Panny. Jeszcze starsza, bo sięgająca III w., jest tradycja święcenia ziół i pierwocin płodów ziemi. Dawniej obchodzono ją również jako dzień Matki Bożej Dożynkowej, bo zgodnie z rolniczym kalendarzem „na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin, dziękował Matce Bożej za pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz za opiekę nad ludźmi i ich plonami.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, pamiętając o tej tradycji, która stanowi naszą polską tożsamość, przyniósł również wiązanki zbóż, ziół, owoców i warzyw do naszej świątyni aby podziękować Panu Bogu, przez wstawiennictwo Matki Bożej Zielnej, za wszelkie otrzymane plony.

Teresa Stareńczak

Galeria Zdjęć (fot.  Jacek Lipiński):

18 sierpnia 2020|