„Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce …”

29 września wspominamy Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela. Szczególnie bliski jest nam Ten pierwszy. Święty Michał Archanioł jest współpatronem naszego miasta. Przed naszym kościołem usadowiony jest Jego pomnik. W dniu Jego wspomnienia zamieszczono zostały flagi: Rzeczypospolitej Polskiej, flaga Maryjna oraz flaga papieska.

W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Michał jest księciem aniołów, jest aniołem sądu i Bożych kar, ale też aniołem Bożego miłosierdzia. Jest czczony jako obrońca Ludu Bożego.

W Polsce powstały dwa zgromadzenia zakonne pod wezwaniem św. Michała: męskie i żeńskie, założone przez błogosławionego Bronisława Markiewicza. Św. Michał Archanioł jest patronem Cesarstwa Rzymskiego, Papui Nowei Gwinei, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Małopolski; diecezji łomżyńskiej; Amsterdamu, Łańcuta, Sanoka i Mszany Dolnej; ponadto także mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy. Przyzywany jest także jako opiekun dobrej śmierci.

źródło: własne/brewiarz.pl
fot. Zbigniew Krystyński

30 września 2019|