Pielgrzymka „Wzdłuż wschodniej granicy Polski”

W dniach od 31 lipca do 04 sierpnia 2019 r, odbyła się pielgrzymka zorganizowana przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku, w której wzięło udział 45 osób z Sanoka i okolicy. Główną intencją pielgrzymki było dziękczynienie za odzyskaną niepodległość naszej Ojczyzny.

W środę (31.07.) wyruszyliśmy z Sanoka o godz. 5.00. Mając w pamięci udział śp. ks. Tomasza Grzywny i Jego zaangażowanie  w pielgrzymkach organizowanych w naszej parafii, pierwszym punktem tej pielgrzymki było nawiedzenie Jego grobu w Grodzisku Dolnym (rodzinna miejscowość).

Potem udaliśmy się do Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, a następnie do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu. Dalej odwiedziliśmy następujące miejsca: Świętą Górę Grabarkę, Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce, meczet w Kruszynianach, pomnik Sybiraków przy kościele Świętego Ducha w Białymstoku, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie,  Kolegiatę św. Antoniego i Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce, Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Różanymstoku, Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła w Studzienicznej, kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (Izba Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki), Okopy (miejsce urodzenie bł. ks. Jerzego), Gierłoż – Wilczy Szaniec, Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Gietrzwałdzie. W każdym miejscu był przewodnik.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu.

Ponadto płynęliśmy statkiem ze Studzienicznej do Augustowa.

Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św., śpiewaliśmy godzinki i pieśni religijne, odmawialiśmy różaniec. W Świętej Wodzie odprawiliśmy Drogę Krzyżową, a na pamiątkę naszego pobytu, został tam, na Górze Krzyży, umieszczony krzyż z napisem „Pielgrzymi Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku 1-3 sierpnia 2019 Archidiecezja Przemyska”, a na nim powieszono małe krzyże z intencjami poszczególnych uczestników. Przywieźliśmy również do Świętej Wody kamień ważący ok. 25 kg  jako symboliczne wynagrodzenie Matce Siedmiu Boleści, który będzie umieszczony na Błoniach im. św. Jana Pawła II przed wejściem do Sanktuarium.

Wzięliśmy udział w procesji różańcowej w Gietrzwałdzie, zakończonej Apelem Maryjnym.

W gronie uczestników pielgrzymki byli: proboszcz ks. Roman Froń, s. Wiesława Chutkowska i nasz kościelny Pan Zbigniew Krystyński. Byliśmy zaszczyceni ich obecnością. Podczas Mszy Świętych pełnili swoje obowiązki ku zadowoleniu wszystkich pielgrzymów. Za tę posługę, w imieniu pielgrzymów,  składam Wam serdeczne Bóg zapłać, a w szczególności księdzu proboszczowi, dzięki któremu codziennie mogliśmy korzystać ze Mszy św. i swobodnie realizować program.

Panu Bogu dziękuję za szczęśliwy przebieg pielgrzymki, za wymarzoną pogodę (+180 -250 ), za Panów kierowców Stanisława i Krzysztofa i za wszystkich uczestników pielgrzymki. Była to jedna wielka wspólnota modlitewna, rodzinna, wesoła i rozśpiewana.

Wróciliśmy do Sanoka w nocy, z 4/5.08. o  godz.. 200  zmęczeni, ale szczęśliwi.

Bogu niech będą dzięki!

 Teresa Stareńczak
fot. Zbigniew Krystyński

7 sierpnia 2019|