6 NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.02.2018 r.

Ogłoszenia duszpasterskie.

 

 1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Trzeźwości pod hasłem: TRZEŹWOŚĆ EGZAMINEM Z WOLNOŚCI. Wiemy, jak wielkim zniewoleniem jest nadużywanie alkoholu. Wkrótce rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. Przeżyjmy ten czas w trzeźwości, abstynencji, dla dobra swoich najbliższych czy zachęty do trwania w trzeźwości dla ludzi uzależnionych.
 2. Dziś także, zgodnie z poleceniem ks. abp. Adama Szala, modlimy się w intencji naszej Ojczyzny. Będziemy to czynić przez dziewięć miesięcy, każdego jedenastego dnia miesiąca. W tym miesiącu wypada to aktualnie w niedzielę. Podobnie będzie także w marcu i listopadzie.
 3. Dziś na godzinę 17.30 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe.
 4. W Poniedziałek, po wieczornej Mszy Świętej o godzinie 18:00 , odbędzie się spotkanie formacyjne dla bierzmowanych klas 3 gimnazjum. Prosimy na to spotkanie także rodziców, by móc ustalić szczegóły przyjęcia przez ich dzieci sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej
 5. W Wtorek, po po wieczorne Mszy Świętej , odbędzie się spotkanie formacyjne dla bierzmowanych klas 2 gimnazjum.
 6. W tym tygodniu przypada ŚRODA POPIELCOWA. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czas WIELKIEGO POSTU, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma charakter chrzcielny i pokutny, dlatego w tym czasie modlimy się za tych, którzy będą ochrzczeni i za nas samych, którzy zostaliśmy obdarowani łaską Chrztu świętego. Dziękujemy za łaskę wiary. W duchu wiary i pobożności starajmy się podejmować dobrowolne umartwienia. W Środę Popielcową Msze święte połączone z posypaniem głów popiołem, celebrować będziemy w następujących godzinach: do południa – jak w każdą niedzielę – z tym, że nie będzie Mszy świętej o godzinie 12:30, a po południu o godzinie 17:00 i 18:30. Zachęcamy do pielęgnowania zwyczaju zabierania poświęconego popiołu do domów, aby posypać głowy tych domowników, którzy nie mogą przyjść na liturgię popielcową. Po Mszy świętej o godzinie 11:00 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwać będzie do godziny 17:00. Zachęcamy i zapraszamy do trwania przed Najświętszym Sakramentem, aby uwielbiać Boga, adorować, dziękować Mu za otrzymane łaski, upraszać dla siebie łaskę dobrego przeżycia Wielkiego Postu oraz przepraszać za grzechy. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczniemy o godzinie 16:40.
 7. W Stróżach Mszę świętą w Środę Popielcową odprawimy o godzinie 17:00, zaś w Płowcach o godzinie 18:00.
 8. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ilościowy, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli sześćdziesiątego. Zachęcamy rodziców, aby dzieci, które nie są jeszcze zobowiązane do zachowywania tego postu, były wychowywane również w tym duchu.
 9. W okresie Wielkiego Postu, w każdy piątek, o godzinie 8:00, odprawiać będziemy Drogę krzyżową dla starszych Parafian. O godzinie 17:15 rozpoczynać będziemy takie nabożeństwo dla dzieci i wszystkich chętnych, szczególnie rodziców dzieci szkolnych. Dla młodzieży i chętnych nabożeństwo Drogi krzyżowej odprawiać będziemy także w piątki po Mszy św. wieczornej.
 10. W Stróżach i Płowcach nabożeństwo Drogi krzyżowej w każdy piątek będzie odprawiane o godzinie 17:00. Parafian tam mieszkających prosimy o przeprowadzenie tego nabożeństwa we własnym zakresie.
 11. W najbliższą sobotę zawita do naszej parafii diakon naszego seminarium Jakub Jakubowski, który przez okres Wielkiego Postu będzie posługiwał w naszej parafii. Powitamy go bardzo serdecznie życząc, aby ten czas pobytu przyczynił się do poznawania piękna kapłańskiej posługi i służby na rzecz bliźniego.
 12. Za tydzień Msza święta i nabożeństwo do św. Rity. Początek – godz. 12.30.
 13. Od przyszłej niedzieli nabożeństwo Gorzkich Żalów odprawiać będziemy o godzinie 17:00, zaś Stróżach i Płowcach, Gorzkie Żale będą odśpiewane bezpośrednio po Mszy świętej. Na tych nabożeństwach zbierać będziemy ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Serdecznie zapraszamy na te rzewne, wielkopostne nabożeństwa, aby jak najgłębiej wnikać w tajemnice naszego zbawienia. Za udział w nabożeństwie Drogi krzyżowej i Gorzkich Żalach, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 14. W okresie Wielkiego Postu ołtarza nie przyozdabia się kwiatami ani w żaden inny sposób. Wyjątek stanowią przypadające w Wielkim Poście uroczystości i IV Niedziela Wielkiego Postu. Wtedy ołtarz przyozdabia się kwiatami. Pozbawiony kwiatów, a Wielki Piątek i Wielką Sobotę także obrusów i świec ołtarz, sam w sobie jest znakiem uniżenia Chrystusa i pokuty Kościoła. W okresie Wielkiego Postu przy ołtarzu nie stawia się kaktusów i suchych kwiatów, nie kładzie się obok niego kamieni czy innych przedmiotów symbolizujących pokutę, a tym bardziej bochenków chleba. Nie wolno na antepedium ołtarza umieszczać żadnych okolicznościowych napisów czy innych „dekoracji”, ponieważ ołtarz jest świętym miejscem w przestrzeni kościoła, a nie miejscem na umieszczanie nawet bardzo ważnych informacji – tak mówią przepisy Kościoła.
 15. Informujemy także, że w dniu 25 lutego, podczas Mszy świętej celebrowanej o godzinie 12.30. ks. bp Stanisław Jamrozek udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej i franciszkańskiej parafii. Bierzmowanie, to sakrament, który zobowiązuje do odpowiedzialności za stan swojej wiary i jej rozwój. Trzeba do tego sakramentu podchodzić z głęboką wiarą, mając świadomość do czego się zobowiązuję: stale dążyć do pogłębiania i umacniania swojej wiary.
 16. Chcąc jak najlepiej przygotować się do sakramentu bierzmowania, 16 lutego, w piątek rozpoczniemy nowennę do Ducha Świętego w intencji młodzieży, która przystąpi do tego sakramentu. Proszę grupy parafialne, aby codziennie modliły się w intencji tej młodzieży.
 17. Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro praz Bogdan Miszczak, producent filmu „Jako w niebie tak i w Komańczy”, zapraszają na projekcję filmu przedstawiającego historię internowania Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego w Komańczy. Projekcja odbędzie się w sobotę, 17 lutego br. o godzinie 15.00 w Sanockim Domu Kultury. Wstęp jest bezpłatny. Do tego zaproszenia my również się dołączamy.

 

3 lutego 2018|