VIII Niedziela zwykła – 26 luty 2017

1. Dziś rozpoczyna się 50. Tydzień Trzeźwości pod hasłem Ku trzeźwości Narodu. Zachęcamy do abstynencji od napojów alkoholowych, modlimy się o trzeźwość za uzależnionych oraz za ich rodziny. W „Niedzieli” można przeczytać artykuł ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego pt. „Polska bardziej „browarna” niż solidarna”.
2. Dzisiaj o godzinie 17.00 rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego przed bierzmowaniem kandydatów tego sakramentu, ich rodziców i chrzestnych. Korzystając z cyklu katechez wygłoszonych przez papieża Franciszka zechciejmy razem z nimi pogłębić naszą wiedzę na temat Siedmiu Darów Ducha Świętego i ich znaczenia w życiu chrześcijańskim, a trwając przed Najświętszym Sakramentem prośmy o obecność tych trwałych dyspozycji, które dopełniają i udoskonalają cnoty chrześcijańskie w życiu młodzieży, jak i nas samych. W poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek i sobotę Nowenna rozpocznie się Mszą świętą o godzinie 18.00. Po Eucharystii nastąpi nabożeństwo do Ducha Świętego. Po zakończeniu Nowenny kandydaci pozostają w świątyni na odpowiednie spotkanie formacyjne. W Środę Popielcową Nowenna rozpocznie się po Mszy świętej o godzinie 18.30, ze względu na koncert pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jaki rozpocznie się o godzinie 18.00. W czwartek kandydaci otrzymają modlitewniki, a w piątek krzyże. W sobotę przynoszą ze sobą świecę chrzcielną tak, aby w obecności rodziców złożyć przyrzeczenia chrzcielne oraz odnowić podjęte podczas Pierwszej Komunii Świętej zobowiązanie abstynenckie od alkoholu, papierosów i narkotyków. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, ich rodzin oraz świadków w ramach spowiedzi pierwszopiątkowej, w godzinach 16.00 – 17.30.
3. Nabożeństwo Drogi krzyżowej zostanie odprawione w pierwszy piątek o godzinie 8.00 i 17.30. Ze względu na Nowennę do Ducha Świętego oraz zaplanowaną próbę przed uroczystością bierzmowania nie będzie tego nabożeństwa po Mszy świętej o godzinie 18.00.
4. W niedzielę, 5 marca, ks. abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, podczas Mszy świętej o godzinie 12.30, udzieli młodzieży sakramentu bierzmowania. Kandydaci do bierzmowania gromadzą się w świątyni w odświętnym stroju, z zawieszonym na szyi krzyżem, razem ze świadkami, o godzinie 12.10. Po zakończeniu Mszy św. bierzmowani odbierają indeksy z adnotacją potwierdzająca przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.
5. W tym tygodniu przypada ŚRODA POPIELCOWA. Wraz z tym dniem rozpoczyna się czas WIELKIEGO POSTU, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Okres Wielkiego Postu ma charakter chrzcielny i pokutny, dlatego w tym czasie modlimy się za tych, którzy będą ochrzczeni i za nas samych, którzy zostaliśmy obdarowani łaską Chrztu świętego. Dziękujemy za łaskę wiary. W duchu wiary i pobożności starajmy się podejmować dobrowolne umartwienia. W Środę Popielcową Msze święte połączone z posypaniem głów popiołem, celebrować będziemy w następujących godzinach: do południa – jak w każdą niedzielę – z tym, że nie będzie Mszy świętej o godzinie 12:30, a po południu o godzinie 17:00 i 18:30. Zachęcamy do pielęgnowania zwyczaju zabierania poświęconego popiołu do domów, aby posypać głowy tych domowników, którzy nie mogą przyjść na liturgię popielcową. Po Mszy świętej o godzinie 11:00 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwać będzie do godziny 17:00. Zachęcamy i zapraszamy do trwania przed Najświętszym Sakramentem, aby uwielbiać Boga, adorować, dziękować Mu za otrzymane łaski, upraszać dla siebie łaskę dobrego przeżycia Wielkiego Postu oraz przepraszać za grzechy. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy rozpoczniemy o godzinie 16:40.
6. W Stróżach Mszę świętą w Środę Popielcową odprawimy o godzinie 17:00, zaś w Płowcach o godzinie 18:00.
7. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ilościowy, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli sześćdziesiątego. Zachęcamy rodziców, aby dzieci, które nie są jeszcze zobowiązane do zachowywania tego postu, były wychowywane również w tym duchu.
8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek od godziny 16:00 spowiadamy w Stróżach i Płowcach, a od 17:00 w naszym kościele. W pierwszy piątek spowiadamy od godziny 16:00. Z okazji pierwszego piątku nawiedzamy chorych naszej parafii. Prosimy pamiętać o tych, którzy złożeni są chorobą lub w starszym wieku, aby nie zaniedbywać spraw duchowych, spowiedzi i Komunii świętej.
9. W okresie Wielkiego Postu, w każdy piątek, o godzinie 8:00 i 17.30, odprawiać będziemy Drogę krzyżową dla starszych Parafian. Zapraszamy dzieci, młodzież, wszystkich chętnych. Ze względu na Nowennę do Ducha Świętego oraz zaplanowaną próbę przed uroczystością bierzmowania, wyjątkowo nie będzie Drogi krzyżowej po Mszy świętej o godzinie 18.00.
10. W Stróżach i Płowcach nabożeństwo Drogi krzyżowej w każdy piątek będzie odprawiane o godzinie 17:00. Parafian tam mieszkających prosimy o przeprowadzenie tego nabożeństwa we własnym zakresie.
11. Od przyszłej niedzieli nabożeństwo Gorzkich Żalów odprawiać będziemy o godzinie 17:00, zaś Stróżach i Płowcach, Gorzkie Żale będą odśpiewane bezpośrednio po Mszy świętej. Na tych nabożeństwach zbierać będziemy ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Serdecznie zapraszamy na te rzewne, wielkopostne nabożeństwa, aby jak najgłębiej wnikać w tajemnice naszego zbawienia. Za udział w nabożeństwie Drogi krzyżowej i Gorzkich Żalach, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
12. We Środę Popielcową, 1 marca, podczas Mszy świętej o godzinie 18.30, wspominać będziemy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, inaczej Niezłomnych. Mimo Środy Popielcowej, im też poświęcimy modlitwę. Wiele materiałów na ich temat można znaleźć w „Niedzieli” oraz w naszej parafialnej gazetce. W „Niedzieli” tematem numeru jest „100-lecie objawień fatimskich”. Warto przeczytać i rozważać. Zachęcamy do czytania „Niedzieli Przemyskiej”. W tym numerze jest mowa o odnawianiu naszej archikatedry i jak zwykle wywiad z ks. abp. Adamem, naszym Gościem.
13. Czas Wielkiego Postu ma charakter wyjątkowy, co przejawia się w świętej Liturgii. W okresie tym „ołtarza nie przyozdabia się kwiatami ani w żaden inny sposób. Wyjątek stanowią przypadające w Wielkim Poście uroczystości i IV niedziela Wielkiego Postu, wtedy to ołtarz przyozdabia się kwiatami. Pozbawiony kwiatów, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę także obrusów i świec ołtarz, sam w sobie jest znakiem uniżenia Chrystusa i pokuty Kościoła. W okresie Wielkiego Postu przy ołtarzu nie stawia się kaktusów i suchych kwiatów, nie kładzie się obok niego kamieni, przedmiotów symbolizujących pokutę, a tym bardziej bochenków chleba. Nie wolno na antepedium ołtarza umieszczać żadnych okolicznościowych napisów czy innych „dekoracji”, ponieważ ołtarz jest świętym miejscem w przestrzeni kościoła, a nie miejscem na umieszczanie nawet bardzo ważnych informacji”.
14. Organizacje Narodowe włączające się w godne upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, zapraszają do udziału w „W Sanockim Marszu Żołnierzy Wyklętych”, który odbędzie się 4 marca (w sobotę), o godz.: 16.30. Początek Marszu przy pomniku „Synów Ziemi Sanockiej”. Organizatorzy zachęcają do zabrania flag narodowych oraz zniczy.
15. Towarzystwo Rodzin Wielodzietnych w Krośnie, składa gorące podziękowania za wsparcie pieniężne w postaci zbiórki na leczenie nowotworów. Zebrano 1864 zł i 20 gr. Cała kwota została przeznaczona na talony do aptek dla tych chorych. W zakończeniu czytamy: „Niech dobro powraca do Państwa zwielokrotnione. Bóg zapłać. Szczęść Boże w każdym dniu”. W imieniu Zarządu podpisana p. Danuta Kowalczyk.

26 lutego 2017|