XXXI niedziela zwykła – 30 października 2016.

I Orszak ze Świętymi w Sanoku1. Dziś zapraszamy do kościoła NSPJ, na Posadzie, na Mszę świętą, która odprawimy o godzinie 14.00, a po której rozpocznie się Sanocka Procesja Świętości pod hasłem: „Ze świętymi w życie”. Zapraszamy dzieci, młodzież, rodziców z dziećmi, starszych, jednym słowem wszystkich na to wydarzenie wiary, poprzez które chcemy uwielbić Boga w Jego świętych; uświadomić sobie nasze powołanie do świętości i z różańcem w ręku przejść ulicami naszego miasta prosząc, aby nikt z nas nie przegrał życia. Zachęcamy rodziców, aby pomagali dzieciom i młodzieży przygotować stroje oraz atrybuty wybranego świętego. W Procesji Świętości nie może zabraknąć także feretronów, figur, obrazów świętego naszego patrona lub naszych ulubionych świętych. Tę formę modlitwy popiera papież Franciszek, który zachęca katolików do dawania świadectwa swojej wiary.
2. Na nabożeństwo różańcowe zapraszamy dziś na godzinę 17.00.
3. Przed Uroczystością Wszystkich Świętych spowiadamy codzienne podczas Mszy świętych, a w poniedziałek od godziny 17.00. W Płowcach i Stróżach Małych spowiadamy także w poniedziałek od godziny 16.00.
wszyscy swieci4. We wtorek, 1 listopada, UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Porządek Mszy świętych w naszym kościele pozostaje bez zmian, jak w każdą niedzielę, z jednym tylko wyjątkiem: nie będzie Mszy świętej o godzinie 16:00. O godzinie 14:30 zgromadzimy się na cmentarzach. Na cmentarzu Centralnym zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, a po niej procesja z modlitwami za Zmarłych. Podobnie będzie na cmentarzu przy ul. Konopnickiej. W Stróżach i Płowcach porządek Mszy świętych pozostaje bez zmian, z tym, że bezpośrednio po zakończeniu Mszy świętych, odbędą się procesje na miejscowe cmentarze.
5. W Uroczystość Wszystkich Świętych przypada rocznica urodzin ŚW. ZYGMUNTA GORAZDOWSKIEGO, NASZEGO WIELKIEGO RODAKA, KTÓREGO PAPIEŻ BENEDYKT XVI, 23 PAŹDZIERNIKA 2005 ROKU, OGŁOSIŁ ŚWIĘTYM, a 26 maja 2008 roku zatwierdził jako drugim przed Bogiem (po św. Michale Archaniele) Patronem Miasta Sanoka, łącznie ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi.
6. We środę, po uroczystości Wszystkich Świętych, przypada WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH (DZIEŃ ZADUSZNY). W tym dniu o godzinie 17:30 odprawimy w naszym kościele procesję za Zmarłych. Porządek Mszy świętych pozostaje bez zmian (jak w każdy zwykły dzień), z tym, że o godzinie 9:00 odprawimy dodatkową Mszę świętą.
7. W związku z Dniem Zadusznym na naszych bocznych ołtarzach znajdują się karteczki tzw. wypominki. Można je zabierać, w domu czytelnie wypełnić i złożyć u któregoś z kapłanów czy też w kancelarii parafialnej. W listopadzie codziennie, o godzinie 17:30, będziemy modlić się za Zmarłych polecanych w wypominkach. Raz w tygodniu, we wtorek wieczorem, odprawiać będziemy Mszę św. za zmarłych polecanych w wypominkach.
8. Przypominamy o możliwości zyskiwania odpustów w miesiącu listopadzie. W Uroczystość Wszystkich Świętych wierni mogą zyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany za zmarłych. Warunkiem jest wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich, przystąpienie do sakramentu pojednania i pokuty, przyjęcie Komunii sakramentalnej, pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy oraz odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz jakiejkolwiek modlitwy w intencjach Ojca Świętego. W miesiącu listopadzie w każdym dniu można zyskiwać odpusty za zmarłych nawiedzając pobożnie cmentarz, gdzie należy odmówić Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz dowolną modlitwę za zmarłych oraz w intencjach Ojca Świętego. W dniach od 1 do 8 listopada odpust jest zupełny, w pozostałych zaś dniach – cząstkowy. Spowiedź sakramentalna wystarczy do zyskania odpustów w wielu dniach.
9. Prosimy, aby nie wciągać dzieci i młodzieży w organizowanie Halloween, bo jest to przyjęte z kultów magicznych i satanistycznych. Jest to tradycja pogańska, która nie ma nic wspólnego czy to ze Wszystkimi Świętymi czy Dniem Zadusznym. „W Średniowieczu wierzono, że w nocy z 31 X na 1 XI światem rządzą czarownice, a przed piekielną mocą chroni zapalenie świecy w wydrążonej dyni, która stała się jakby symbolem (i zarazem rekwizytem zabawowym). Pozornie wszystko wygląda bardzo niewinnie „i wydaje się być jedynie np. zaspokojeniem potrzeby tajemniczości, czemu sprzyja m. in. przebieranie się za czarownicę, wampira, ducha czy diabła (wszystkie te postaci w tradycji europejskiej związane są z osobą szatana), bądź też zainteresowaniem rzeczami budzącymi lęk i grozę (zabawa w „strachy”). W efekcie jest to „gloryfikacja zła, przemocy i śmierci”. Halloween jako pogański obyczaj „promowany przez media i bezmyślną propagandę prowadzoną także w szkołach, obyczaj, który może zamazać chrześcijańską głębię uroczystości Wszystkich Świętych”. Halloween to „festiwal błazenady przed majestatem i tajemnicą śmierci jest wyrazem daleko posuniętej bezmyślności i głupoty. Atmosfera makabrycznych symboli zombie, kościotrupów, wyobrażonych demonów (…), mających rzekomo śmieszyć i straszyć, jest w najlepszym razie głupstwem. (…) To „żałosny regres w kierunku prymitywnych zabobonów”. Tak oceniają to zagadnienie znawcy problematyki.
10. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. We czwartek spowiadamy od godziny 17.00, a w piątek od 16.00 tylko w naszym kościele.
11. 31 października, 1 i 2 listopada, Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami organizuje zbiórkę pieniędzy do skarbonki na odnowienie kolejnych zabytkowych nagrobków. Organizatorzy dziękują za każdą ofiarę na ten cel złożoną.
12. W Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu kwestuje Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. Św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Mieszkańcy naszego miasta już nieraz okazywali swoją wielką hojność i gotowość niesienia pomocy potrzebującym. Ufamy, że i tym razem nie zabraknie ludzi wrażliwych i mogących pomóc biednym. Za każdą ofiarę proszący składają serdeczne podziękowania.

30 października 2016|