I Orszak ze Świętymi w Sanoku

I SANOCKA PROCESJA ŚWIĘTOŚCI

Niedziela 30 października; godz. 14.00

„ZE ŚWIĘTYMI W ŻYCIE”

I Orszak ze Świętymi w SanokuW tym roku, przeżywając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, w ramach przygotowania do Uroczystości Wszystkich Świętych, zorganizujemy po raz pierwszy Sanocką Procesję Świętości.

Co kryje się pod tą nazwą? Chcemy w atmosferze radości i modlitwy, w niedzielne popołudnie 30 października, wyjść na ulice naszego miasta, by uświadomić sobie, że powołanie do świętości to zadanie dla każdego z nas. Na tej drodze może nas wspomagać wzór świętych, którzy niejako przecierają nam szlaki. Poznając ich życie i podążając ich śladami łatwiej jest kroczyć przez codzienność i dotrzeć do obranego celu. Będzie to nasze wspólne wyznanie wiary w tajemnicę „świętych obcowania”. Niosąc relikwie świętych i błogosławionych, ich figury i obrazy, a nawet sami wcielając się w te role przez specjalną charakteryzację i przebranie, chcemy pokazać światu i sobie, że święty to nie żadna wyimaginowana postać oglądana na obrazach wiszących w kościołach, ale zwyczajny człowiek przeżywający swoje życie wraz z Chrystusem.

We współczesnych czasach potrzeba, aby zwłaszcza młodzi chrześcijanie pokazali, że tym, co w życiu ma nas zachwycać i inspirować, jest Bóg i Jego działanie, objawiające się w niezliczonej ilości świętych i błogosławionych. Doskonale rozumiał to św. Jan Paweł II, który podczas swojego pontyfikatu wyniósł na ołtarze wiele osób pochodzących z różnorakich krajów i grup społecznych. W tym roku, przeżywając Rok Miłosierdzia jako szczególnych patronów obieramy apostołów Miłosierdzia Bożego: św. Jana Pawia II, św. s. Faustynę Kowalską i św. Ojca Pio oraz naszych rodaków: św. Andrzeja Bobolę i św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Do szczególnego włączenia się w procesję zachęcamy przedstawicieli okolicznych parafii i wspólnot religijnych tam działających, zgromadzeń zakonnych, ale także szkoły, przedszkola, instytucje kulturalne, świeckie stowarzyszenia M. Zapraszamy ich do uczestnictwa w procesji z relikwiami czczonymi w danej wspólnocie, z figurą lub obrazem jakiegoś świętego. Oprócz relikwii i wizerunków świętych chcielibyśmy, aby także wielu uczestniczyło w procesji w stroju i charakteryzacji przypominającej danego świętego – „święci chodzący ulicami miasta”. Przygotujmy odpowiednie stroje, jednak zwróćmy uwagę aby nie budzić przy tym wrażenia groteskowości. Zachęcamy do założenia na to wydarzenie białych lub przynajmniej jasnych ubrań, ponieważ nie jest to nabożeństwo żałobne, ale pełne radości.

Nasze świętowanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 14.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Posadzie. Po Mszy św. formuje się procesja, na czele której niesiony jest krzyż, a następnie niesione relikwie poszczególnych świętych, wokół których ustawiają się grupy uczestników.

Przy śpiewie pieśni wyruszamy w kierunku kościoła farnego, zatrzymując się przy pięciu stacjach, gdzie zaprezentowana będzie sylwetka jednego świętego przez przedstawiciela poszczególnych parafii. W czasie drogi śpiewane są pieśni uwielbienia, modlitwa różańcowa, a także Litania do Wszystkich Świętych.

Zwieńczeniem Procesji Świętych będzie niespodzianka dla dzieci w kościele Przemienienia Pańskiego.

Zachęcamy rodziców i nauczycieli do rozpropagowania tej inicjatywy. Pięknie będzie, jeżeli także nasi gimnazjaliści twórczo podejmą ten temat i uczczą, np. postać swojego patrona wybieranego z racji przygotowania do sakramentu bierzmowania. Nie przedstawiamy inicjatywy Procesji Świętych jako projektu opozycyjnego do Halloween, ale jako spotkania, które ukazywać ma potęgę i piękno świętości.

Bardzo serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w Procesji Świętości, która może stać się pięknym wydarzeniem ewangelizacyjnym. Dlatego tego popołudnia na ulicach Sanoka nie może zabraknąć ludzi starszych, młodych oraz dzieci. Procesja Świętości stanowić może okazję do pełniejszego poznania świadectwa życia osób, które osiągnęły życie wieczne, bowiem jak podkreślał św. Jan Paweł II: prawdziwą historią ludzkości jest historia świętości…: święci i błogosławieni jawią się jako ,świadkowie”, to znaczy ludzie, którzy wyznając wiarę w Chrystusa, Jego osobę i naukę, nadali konkretną wartość i wiarygodny wyraz.

Procesja  Świętych ma być zachętą dla dzieci i ich rodziców oraz każdego z nas do poznawania własnych patronów i świętych, którzy nie byli jedynie postaciami z kart książek, ale ludźmi z krwi i kości, takimi jak my – a zatem „taki duży, taki mały może świętym być.” Celem procesji odbywającej się 2 dni przed uroczystością Wszystkich Świętych jest przypomnienie, że każdy chrześcijanin może liczyć na pomoc tych członków Kościoła, którzy zakończyli już swoją ziemską pielgrzymkę i orędują za nami w niebie.

Procesja Świętych jest radosnym świętowaniem Uroczystości Wszystkich Świętych, do czego serdecznie wszystkich zachęcamy!

26 października 2016|